Fokus Festiwal 20131 1Podczas sierpniowego Creative Campu, pod okiem pracowników i wolontariuszy stowarzyszenia Second Attempt oraz drezdeńskiej organizacji „Werk.Stadt.Laden", młodzi ludzie z Niemiec i Polski współtworzyli zarys RABRYKI – nowego centrum socjo-kulturalnego powstającego w Goerlitz. Na wrzesień zaplanowano Warsztaty Przyszłości i otwartą prezentację naszych wyobrażeń o centrum.

 

 


„RABRYKA" to nazwa robocza przyszłego centrum socjo-kulturalnego, które ma powstać w starej, postindustrialnej hali dawnych warsztatów fabryki budowy wagonów, czyli Werk I przy ulicy Christoph-Lüders w Goerlitz. To ma być nasza przestrzeń, miejsce służące współpracy młodych ludzi ze Zgorzelca i Goerlitz, dlatego tymczasową nazwę stworzyliśmy łącząc niemieckie słowo „rot" („czerwony") z polskim słowem „fabryka". Sierpniowe warsztaty, otwarta pracownia, wydarzenia towarzyszące, dyskusje i obserwacje uczestników, czyli zorganizowany w przyszłej RABRYCE Creative Camp, pomogły nam opracować wizję przyszłego centrum, zastanowić się nad tym jak powinniśmy je urządzić i w co wyposażyć. Cieszymy się, że nasze nieco innowacyjne podejście do projektowania sprawdziło się i tak wielu młodych ludzi ze Zgorzelca, Görlitz, regionu i nie tylko mogło i chciało aktywnie uczestniczyć w procesie planowania.
Warsztaty urban art'u, cyjanotypii, fotografii, budowania instalacji świetlnych i modułów brzmieniowych, projektowania designerskich mebli, ozdabiania sitodrukiem t-shirtów, budowania własnych longobardów czy ramp BMXowych, warsztaty teatralne, nowe spojrzenie na beton pozwoliły nam sprawdzić co lubicie robić, jak współpracujecie, co Was łączy i jakie macie oczekiwania. Podczas Warsztatów Przyszłości, które odbywać się będą od 1 do 7 września, uporządkujemy tak nasze, jak i Wasze oczekiwania i plany wobec centrum, a 8 września, wspólnie z A-Team przedstawimy naszą wizję i pomysły na centrum podczas otwartej prezentacji przed Radą Miasta Goerlitz.
Michael Lippold
Zdjęcia:
CO JESZCZE BĘDZIE SIĘ DZIAŁO ?
9 – 15 września / Bodies Crossing Borders / dawny teren WERK I Goerlitz

Poszukujemy młodych ludzi, których pasją jest ruch i taniec do wytworzenia własnego przygranicznego performance, które stapia się z miejską przestrzenią i przedstawia normalny obraz miasta w krzywym zwierciadle.

10 września godz. 19.00 / Fokus Film część I / Kino Camillo w kinie PoZa Nova / Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu

„Bar 25" (Niemcy 2012) - film o legendarnym klubie „Bar 25" w Berlinie, o mitach o wspaniałej krainie dla dorosłych, wiecznych imprezach, rzeczach niemożliwych.

11 września godz. 20.00 / Fokus Film część II / Kino Camillo Goerlitz

„Jesteś Bogiem" (Polska 2012) - film o legendarnej polskiej grupie hiphopowej „Paktofonika" i jej wpływie na polską scenę hiphopową późnych lat 90-tych.

13 września godz. 20.00 / Warm Up Party / BASTA! Hotherstrasse 25 Goerlitz

SIENNA / Electronica/Avantgarde Jazz/Nu Funk (Oslo,Norwegia/Florencja, Włochy)
MRBUGSLOW /Jazz/Electronica/Alternative (Weimar,Niemcy)
DDIY /Soul/ Hip Hop/Pop (Berlin, Niemcy)
FEM FATAL /Chill-Out/Electronica (Zgorzelec, Polska) - LIFE
DJ MARC HYPE /Hip Hop/ Funk/Soul/Nu Funk (Berlin, Niemcy)
i inni...

wstęp: 5 Euro

14 WRZEŚNIA / FOKUS FESTIVAL / STARA RZEŹNIA/ COTTBUSER STRASSE 21 GOERLITZ / w ciągu dnia wstęp wolny

Od 12.00 Festiwal dzienny

Czeka na Was różnorodny kolorowy program z muzyką, farbami w sprayu, warsztatami, skateboardem, żonglerką, dużą dawką słońca oraz urban art, graffiti i instalacjami
Program dla dzieci & rodziny z malowaniem ciała, majsterkowaniem, torebeczkami na komórkę z filcu, budowaniem zamków z piasku, strzelaniem z kuszy, „golfem na drabinie", gry i zabawy, puszczaniem baniek mydlanych, pieczeniem ciasta w ognisku i misą z ogniem
Warsztaty akrobatyczne, sitodruk, upcycling, beatbox, obróbka metalu i kufer cyrkowy
Open stage, funsport z jazdą na rowerach, BMXing, skateboardingiem
Vita Cola, Battle Ground i bitwa breakdance oraz pokazy tańca

Od 20.00 Festiwal nocny / Club Nostromo/ Cottbuser Strasse 21 Goerlitz

The Love Bülow /Hip Hop/Funk/Rock/Pop (Berlin, Niemcy)
Planet L.U.C. /Hip Hop/Trip Hop/Electronica (/Wrocław, Polska)
Nisse Nilson / House/Elektro/Detroit Music (Frankfurt nad Menem, Niemcy)
Hush Hush Pony /House/ Deep House/2-step (Wrocław, Polska)

wstęp: 10 Euro, ulgowy 8 Euro

Szczegóły: www.fokusfestival.eu

Anna Caban

Projekt „wizja RABRYKA" (Creative Camp, Warsztaty Przyszłości) w ramach festiwalu fokus zostały dofinansowane ze środków, m.in. Kulturstiftung des Freistaates Sachsen, Fonds Soziokultur, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Program, jak również formularz zgłoszeniowy dostępne są pod: http://www.fokusfestival.eu.
Aktualne informacje o „RABRYKA" dostępne są na stronie internetowej: www.rabryka.eu.
Miasta Zgorzelec i Goerlitz wspierają organizatorów Fokus Festivalu

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-06-19

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa