Drogi dla Natury3W sali urzędu gminy w Zgorzelcu odbyło się szkolenie w ramach projektu „Drogi dla Natury – kampania na rzecz zadrzewień" wspieranego przez program LIFE + Unii Europejskiej oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pomysłodawcą oraz koordynatorem tego ogólnopolskiego projektu jest fundacja EkoRozwoju z Wrocławia. Było to pierwsze z cyklu dwóch spotkań zaplanowanych w tym roku w gminie Zgorzelec.

W szkoleniu wzięło udział ponad 20 urzędników, drogowców oraz lokalnych liderów. Uczestnikom szkolenia rozdano atrakcyjne podręczniki alejowe. Seminarium rozpoczęła naczelnik Wydziału Nieruchomości Gospodarki Przestrzennej i Rolnictwa gminy Zgorzelec - Wanda Janiak.
Pierwsza prezentację pt. „Drzewa i aleje – dlaczego są ważne dla przyrody i człowieka przedstawił" pracownik fundacji EkoRozwoju, Kamil Witkoś. Drzewa są naszymi dobroczyńcami, oczyszczają glebę, powietrze i wody gruntowe z wielu zanieczyszczeń, w tym fosforanów i azotanów spływających z pól uprawnych. Dodatkowo drzewa, szczególnie w mieście obniżają temperaturę powietrza przy jednoczesnym podnoszeniu jego wilgotności. Dlatego tak chętnie odpoczywamy skryci w cieniu ich koron podczas letniego skwaru.
Rozpoczęty temat kontynuował w swym wykładzie dr Piotr Tyszko – Chmielowiec opisując strukturę i funkcje życiowe drzew. Szczególnie wiele miejsca poświęcił naturalnym barierom wewnątrz drewna, które na podobieństwo grodzi w statku odcinają zainfekowane partię drewna od zdrowych części pnia.
Kolejną prezentację przedstawił arborysta Jerzy Stolarczyk. Ten niezrównany miłośnik drzew i znawca ich statyki i pielęgnacji zaprezentował poświęcił swe wystąpienie w całości tej właśnie tematyce, co szczególnie zainteresowało zebranych urzędników i drogowców. Na jakie symptomy zwracać uwagę, co oznaczają pojawiające się owocniki grzybów przy szyi korzeniowej, w jaki sposób dokonać wizualnej diagnostyki stanu zdrowotnego drzewa, to tylko niektóre z wielu zagadnień poruszane podczas wykładu.
Po wystąpieniu Jerzego Stolarczyka, swoją prezentację przedstawił Jakub Józefczuk, który realizuje zadania lokalnego animatora zadrzewień w gminie Zgorzelec. Jego relacja obejmowała dotychczasowe wyniki inwentaryzacji prowadzone w ramach tworzenia programu zadrzewieniowego dla gminy Zgorzelec. Dokument ten ma pomóc gminie w zarządzaniu zielenią na terenie gminy. Główną częścią programy jest inwentaryzacja wszystkich zadrzewień w gminie.
Z kolei dr Piotr Tyszko – Chmielowiec, w swoim drugim wystąpieniu omówił udział społeczny w zarządzaniu zielenią publiczną. Odpowiadając na pytanie zawarte w temacie swej prezentacji przedstawiał skutki nacisku lokalnych społeczności w walce o drzewa, a także skutki nietrafionych decyzji władz lokalnych dotyczących wycinki drzew.
Tuż po krótkiej przerwie swój wykład zaczęli dwaj naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Marcin Kadej, dr Adrian Smolis. Naukowcy przedstawili chronione organizmy, które związane są z alejami. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o pachnicy dębowej, koziorogu dęboszu, szeregu chronionych ptaków, a także o żyjących w dziuplach drzew nietoperzach oraz o porostach, których obecność świadczy o polepszającym się stanie powietrza. Zgromadzeni mogli przekonać się na własne oczy jak wyglądają omówione wcześniej chrząszcze, a także jak pachnie pachnica dębowa.
Korzystając z poprawy pogody udało się również przeprowadzić część terenową zajęć. Nieco zmarznięci uczestnicy z dużym zainteresowaniem przysłuchiwali się przykładowej ocenie stanu zdrowotnego jednego z pobliskich drzew, połączonej z rozpoznawaniem jego wartości przyrodniczej. Rozłożysty buk okazał się doskonałym obiektem do badań. Na pniu zidentyfikowano duże wypróchnienie, zgorzel słoneczną, a także pojawiające się owocniki grzybów. Uczestnicy razem z prowadzącymi zajęcia wspólnie wypełnili formularz oceny ryzyka. Pod koniec Jerzy Stolarczyk zaprezentował szereg przydatnych akcesoriów, które mogą pomóc w wydawaniu decyzji o dalszym losie drzew. Miedzy innymi, dzięki kamerze wziernikowej udało się zajrzeć od opuszczonej dziupli dzięcioła większego. Dr Kadej i dr Smolis zwrócili także uwagę na przesłanki występowania innych gatunków chronionych.
Organizatorzy szkolenia pragną serdecznie podziękować za udział wszystkim uczestnikom szkolenia. Jednocześnie zapraszając na kontynuację tych ciekawych zajęć 3 października br. Więcej informacji o projekcie drogi dla natury na stronie www.aleje.org.pl.

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-29

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa